29 листопада в Житомирі проходить ПЕРШИЙ ВОДНИЙ ФОРУМ ЖИТОМИРЩИНИ
Організатори: Житомирська міська рада в межах проєкту «Інтегрований розвиток міст в Україні ІІ», що виконується німецькою урядовою компанією Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH за фінансової підтримки урядів Німеччини і Швейцарії
Ціль Водного форуму полягає у розвитку сталого управління водними ресурсами Житомирщини та обговоренні шляхів досягнення сталого розвитку водного господарства. Завдання форуму включають обмін досвідом, ідентифікацію та аналіз проблем, розробку стратегій для вирішення водно-екологічних проблем, а також встановлення партнерства між учасниками з різних секторів для спільної роботи у сфері водних ресурсів.
Формат форуму: змішаний (офлайн та онлайн-стрім на фб-сторінці Житомирської міської ради)
Основними результати Першого водного форуму стали:
• розробка резолюції, в якій викладені основні висновки та рекомендації форуму;
• створення робочої групи з розробки плану дій щодо реалізації рекомендацій форуму та підготовки розділу «Водні ресурси» в рамках розробки Екологічної стратегії міста Житомир»;
• формування спільної стратегії використання і збереження водних ресурсів за допомогою SWOT-аналізу для оцінки сильних і слабких сторін, можливостей та загроз, пов'язаних з управлінням водними ресурсами.
Під керівництвом експертів у сфері водних ресурсів представники центральних органів виконавчої влади, ключові підрозділи Житомирської обласної військової адміністрації, Житомирської міської ради, громадські організації, заклади та установи у сфері екології та природних ресурсів працювали над основними викликами у сфері водних ресурсів.
За дорученням начальника Житомирської ОВА Віталія Бунечка, заступник начальника ОВА Віктор Градівський разом з начальником Управління екології та природних ресурсів ЖОВА Олександром Кондратюком долучились до заходу.
Віктор Градівський розповів про проєкти, які було зроблено навіть попри війну, а саме у 2022 році завершено роботи з будівництва нових очисних споруд міста Андрушівка, що припинило скид неочищених стоків в р. Гуйва – праву притоку р. Тетерів. В 2023 році збудовані та уведені в експлуатацію нові очисні споруди господарсько-побутових стоків у селищі Миропіль Житомирського району, що припинило скид неочищених стоків в р. Случ. Нещодавно проведено реконструкцію та технічне переоснащення очисних споруд господарсько-побутових стічних вод у м. Овруч. У 2023 році розпочато будівництво очисних споруд в селищі Романів, що дасть можливість припинити забруднення р. Лісна – лівої притоки р. Тетерів. Наразі здійснюється проєктування очисних споруд селища Висока Піч, будівництво яких планується розпочати в наступному році.
За останні п’ять років на виконання заходів спрямованих на поліпшення гідрологічного стану водних об’єктів області з обласного фонду охорони навколишнього природного середовища виділено кошти в сумі 31953,56 тис. грн.
Зокрема учасники зустрічі обговорили важливі питання щодо шляхів сталого розвитку водного господарства та державну водну політику в умовах кліматичних змін.
З цікавою презентацією виступив к.б.н., с.н.с. ДУ “Інститут геохімії навколишнього середовища НАН України” Олександр Орлов на тему: «Багаторічна динаміка кліматичних та гідрологічних показників Житомирської області в умовах змін клімату та заходи з пом’якшення їхнього впливу».
На загальнодержавному рівні вирішується питання оздоровлення та відновлення річки Рось для водозабезпечення міст Черкаси, Умань, Біла Церква шляхом затвердження Плану дій з оздоровлення та відновлення річки Рось, який стане прикладом для відновлення річок Житомирщини.